Priopćenje za javnost - gruntovnica

P R I O P Ć E NJ E    Z A   J A V N O S T


U vezi niza novinskih napisa u Jutarnjem listu od 1. ožujka 2018. kao i raznih interpretacija te prenošenja tih interpretacija vezano uz zemljišnoknjižne predmete ovog suda, a u cilju točnog informiranja javnosti dajemo sljedeće priopćenje:

Prema statističkim podacima zemljišnoknjižnog odjela u 2017. godini povećan je priliv predmeta, jednako kao i broj riješenih predmeta na godišnjoj razini, a uvođenjem reorganizacije rada i s ciljem da se izađe u susret krajnjim korisnicima, Zemljišnoknjižni odjel Općinskog građanskog suda u Zagrebu započeo je s projektima koji su važni za vođenje zemljišne knjige u skladu sa zakonskim odredbama.

Zemljišnoknjižni odjel Općinskog građanskog suda u Zagrebu u 2017. godini imao je veći priliv predmeta u odnosu na 2016. godinu za 9,5 %. Naime, u 2016. zaprimljeno je 55 678 predmeta, dok je 2017. zaprimljeno 60 969 novih predmeta za upis.

Uz povećanje priliva novih predmeta, u 2017. godini reorganizacijom rada došlo je i do povećanja riješenih predmeta u odnosu na 2016. godinu, pa je tako u 2016. riješeno 50.355 predmeta, a 2017. godine 57903 predmeta, što iznosi 14,98 % više nego prethodne godine, unatoč činjenici da se nije mijenjao broj zaposlenika u 2017. godini.

Prosječan broj zaposlenih u 2017. iznosi 110 službenika, a u koji broj se ubrajaju i službenici koji su duže odsutni (dugotrajna bolovanja i porodiljni dopust (10 službenika), službenici privremeno udaljeni iz službe (2 službenika), kao i privremeno raspoređeni na rad u Ministarstvo pravosuđa (2 službenika) i poslove obnove zemljišne knjige (12 službenika), pa raspoloživi broj službenika ulaže značajni angažman da se broj neriješenih predmeta smanji, kao i da se educiraju i angažiraju na rješavanju složenijih predmeta.

U odnosu na digitalizaciju zemljišnoknjižnih odjela važno je istaknuti potrebu usklađivanja podataka katastra i zemljišnih knjiga, a što se postiže posebnim zemljišnoknjižnim predmetima – osnivanjem, obnovom i dopunom zemljišnih knjiga, a koji postupci su u suradnji s Ministarstvom pravosuđa, Državnom geodetskom upravom i Gradskim uredom za katastar Grad Zagreba krenuli za k.o. Granešinu novu i k.o. Centar; te u manjoj, ali ne i zanemarivoj mjeri u pojedinačnim ispravnim postupcima kao i u postupcima povezivanja knjige položenih ugovora s glavnom knjigom.

Posebni postupci su složeniji i opsežniji, iz kojeg razloga je očekivano duže vrijeme rješavanja takvih predmeta, ali su njihovi rezultati usklađivanje podataka zemljišne knjige s katastrom, što je preduvjet za daljnje postupke digitalizacije i uvođenja baze zemljišnih podataka.

U daljnjoj organizaciji rada naglasak je upravo na usklađivanju podataka katastra i zemljišne knjige jer će se u navedenom postupku ostvariti preduvjeti za uvođenje baze zemljišnih podataka, kao i na rješavanju starih predmeta.

 

Općinski građanski sud u Zagrebu