Povijest suda

Povijest suda

Od 27. rujna 1954. godine, kada je stupio na snagu Zakon o privrednim sudovima i kada je tadašnja Republička državna arbitraža postala Viši privredni sud Republike Hrvatske koji je preuzeo neriješene predmete Republičke državne arbitraže, prošlo je 50 godina. U tom razdoblju u radu suda, ali i Republici hrvatskoj, događale su se velike promjene.

Samo lokacija, odnosno zgrada u kojoj je sud smješten, promijenjena je četiri puta. Prva zgrada suda nalazila se u Zagrebu, u Mesničkoj ulici broj 49 - do. 30. rujna 1961. Od 1. listopada 1961. sud seli u zgradu na Trg Drage Iblera broj 9. Treći put sud preseljava u zgradu koja se nalazi u Ulici grada Vukovara broj 78 (13.4.1993.) i, konačno, 1996. preseljava u zgradu koja se nalazi u Ulici Petra Berislavića broj 11.

Predsjednici suda bili su:

  • Julije Dim (27.09.1954. - 30.06.1963.)
  • dr. Melkior Erak (01.07.1963. - 30.06.1967.)
  • Zvone Rihtman (01.07.1967. - 30.06.1977.)
  • Sava Stambolija  (01.07.1977. - 28.06.1985.)
  • Jaroslav Chour, v.d.  (29.06.1985. - 31.01.1986.
  • Vojislav Mamula  (01.02.1986. - 11.12.1990.
  • Vladimir Gudlin  (12.12.1990. - 05.03.1995.)
  • mr. sc. Nenad Šepić (06.03.1995. - 06.03.2002.
  • mr. sc. Borislav Blažević  (07.03.2002. - 07.03.2006.) 
  • Srđan Šimac (8.3.2006. - 22.12.2008.
  • Branka Ćiraković, v.d. (23.12.2008. do 31.07.2009.)
  • Mario Vukelić (01.08.2009. - 01.08.2021.)
  • Ivica Omazić (02.08.2021 - )