Prijedlozi

Obrasci

 

PRIJEDLOZI

JEDNIM PRIJEDLOGOM ZA UPIS MOŽE SE ZAHTIJEVATI:

1. više upisa koji se temelje svi na istoj ispravi (npr. uknjižba prava vlasništva i uknjižba prava plodouživanja ugovorenih istim ugovorom);

2. upis istoga prava u više zemljišnoknjižnih uložaka (npr. uknjižba prava vlasništva u korist iste osobe na temelju jednog ugovora, ako su stečene nekretnine upisane u različitim ulošcima, uknjižba zajedničke hipoteke i sl.);

3. upis više prava u istom zemljišnoknjižnom ulošku (npr. uknjižba prava vlasništva i uknjižba brisanja založnog prava);

Dopušteno je i zahtijevanje jednog upisa koji se temelji na više različitih isprava (čl. 41. Zakona o zemljišnim knjigama, kad se dokazuje izvanknjižni niz prijenosa prava od osobe upisane u glavnoj knjizi do predlagatelja)

Jednim prijedlogom dopušteno je zahtijevati provedbu upisa kod nekoliko sudova (zajednička hipoteka - čl. 132. st. 2. Zakona o zemljišnim knjigama, u slučaju otpisivanja i pripisivanja - čl. 161. Zakona o zemljišnim knjigama)


Ako predlagatelj ne odredi vrstu upisa koju zahtijeva, prijedlog za upis prešutno sadrži u sebi prijedlog za onu vrstu upisa koja je postojećem zemljišnoknjižnom stanju i prilozima prijedloga najpovoljnija za osobu u čiju se korist upis zahtijeva (čl. 100. st. 1. Zakona o zemljišnim knjigama)


U ime stranke prijedlog, uz odgovarajuću punomoć, može podnijeti:
• odvjetnik
• osoba koja je s njom u radnom odnosu, ako je potpuno poslovno sposobna i ako se ne bavi nadripisarstvom
• srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug - ako je potpuno poslovno sposoban i ako se ne bavi nadripisarstvom
• javni bilježnik u nespornim stvarima, ako su te stvari u neposrednoj vezi s kojom njegovom ispravom

PODNOŠENJE PRIJEDLOGA OD STRANE STRANIH DRŽAVLJANA:

Ako prijedlog podnosi osoba koja nema hrvatsko državljanstvo, kao niti državljanstvo neke od zemalja članica Europske unije, a nema punomoćnika u Republici Hrvatskoj, tada je dužna već u prijedlogu imenovati punomoćnika za primanje pismena u Republici Hrvatskoj jer će u protivnom prijedlog biti odbačen.

Prijedlog će biti uredan ako sadržava:
• oznaku da se radi o zemljišnoknjižnom predmetu (npr. zemljišnoknjižni predmet ili zemljišnoknjižna stvar)
• oznaku općinskog suda kojem se prijedlog podnosi
• ime, adresu i OIB predlagatelja
• broj zemljišnoknjižnog uloška i katastarske općine
• oznaku katastarske čestice
• pravo, osobni odnos ili činjenicu koja je predmet upisa te koju vrstu upisa zahtijeva
• imena i adrese osoba koje treba obavijestiti o upisu
• potpis predlagatelja
• važno je da podaci iz prijedloga i isprave odgovaraju upisu kakav je u zemljišnoj knjizi.


Prijedlog će biti potpun:
• ako su mu priložene sve potrebne isprave na temelju kojih se traži određeni upis; isprave moraju biti priložene u izvorniku ili ovjerovljenom prijepisu, te ako je prijedlogu priložen dokaz državljanstva
• ako je, uz ispravu koja nije sastavljena na hrvatskom jeziku, priložen i prijevod iste isprave koji je ovjerio sudski tumač.

Prijedlog treba predati najmanje u dva primjerka - jedan za spis, a na drugi se stavlja prijemni štambilj (potvrda o primitku) za predlagatelja, kao dokaz da je prijedlog predan sudu.

NAPOMENA: Predlagatelj je dužan već uz prijedlog priložiti sve isprave na temelju kojih traži određeni upis.
Odbačaj i odbijanje prijedloga nisu prepreka za podnošenje novog, potpunog i urednog prijedloga, ali će novi prijedlog dobiti ono mjesto u prvenstvenom redu koje mu pripada prema času kada bude podnesen novi prijedlog za upis te će odluka o novom prijedlogu biti donesena prema stanju zemljišne knjige kakvo je ono u času podnošenja novog prijedloga (čl. 109. st. 8. Zakona o zemljišnim knjigama).

Prijedlog se može povući sve do donošenja odluke o prijedlogu. Stranka može povući prijedlog u obliku podneska (uz naznaku poslovnog broja Z ispisanog na prijemnom štambilju) ili neposrednom izjavom zk. referentu na šalteru zemljišnoknjižnog odjela.

Ukoliko stranka želi požuriti rješavanje svojeg predmeta, to može učiniti sastavljanjem požurnice.